0
clear

Instrukcje

  1. Instrukcja montażu sztukaterii XPS
  2. Montaż sztukaterii zewnętrznej EPS200


Informacje

  1. Z czego są robione gzymsy XPS?


Instrukcja montażu sztukaterii XPS

1. Listwy przykleja się do ściany zagruntowanej lub pomalowanej za pomocą kleju montażowego. Klej wiąże różne powierzchnie, jest przezroczysty, a jego nadmiar daje się usunąć. Listwy należy przycinać gorącym drutem lub piłą ukosową najlepiej elektryczną. Piły ręczne do drewna lub metalu mogą pozadzierać krawędzie sztukaterii. 

Na odcinkach prostych również należy docinać pod kątem 45 stopni i łączyć ze sobą klejem (na zakładkę), dzięki temu łączenie listw jest estetyczne i niewidoczne. Nigdy nie łącz pod kątem 90 stopni (tak jak przyjeżdżają elementy) ponieważ końcówki nigdy nie są idealnie proste, a łączenie po czasie może ulec popękaniu.

Listwy po przyciśnięciu do ściany można ustabilizować ściskami stolarskimi lub stęplami. Aby sztukateria stanowiła jednolitą całość ze ścianą, miejsca połączeń warto uszczelnić akrylem budowlanym.

Po wyschnięciu akrylu zarówno ścianę jak i sztukaterię ze styropianu lub polistyrenu xps, można malować farbami do ścian - emulsyjnymi czy lateksowymi. Nie wolno jednak stosować farb na bazie rozpuszczalników - olejnych, ftalowych itp.

Listwy oświetleniowe należy od środka taśmą aluminiową, dzięki czemu światło będzie się lepiej rozpraszać, a dodatkowo zabezpieczy przed przeświecaniem przez materiał.

2. Montaż gzymsów halogenowych/ sufitów podwieszanych XPS - zasady.

  1. Przed przystąpieniem do montażu musisz oczywiście przygotować instalację elektryczną. Czyli wyprowadzić zasilanie oraz tak wymierzyć kable, aby przewidzieć miejsca w których chcesz mieć umieszczone oświetlenie punktowe.
  2. Kolejny krok to zrobienie otworów na halogeny, w punktach, które wcześniej wymierzyłeś (rób to przed przyklejaniem gzymsu do sufitu).
  3. Następnie nanieś klej na gzyms, wsuń kable do środka i przyklej gzyms do sufitu.
  4. Żeby gzyms idealnie przylegał do sufitu rekomendujemy stosowanie podpory teleskopowej w kilku miejscach, tak, żeby gzyms przylegał idealnie do sufitu. Jeśli przytrzymasz za krótko, albo dociśniesz tylko w dwóch pkt. gzyms pod wpływem grawitacji, może odstawać, a takiego efektu nie chcesz uzyskać. (Dzięki temu, że gzymsy są elastyczne, nawet na krzywych sufitach jesteś w stanie je przykleić).
  5. Czynność powtórz do momentu kiedy przykleisz wszystkie elementy. (Zakręty wykonujesz poprzez docinanie gzymsu pod kątem).
  6. Po zamontowaniu łączenia wyrównaj akrylem, przetrzyj drobnym papierem ściernym, a na końcu pomaluj.
  7. Mając już gzymsy przyklejone do sufitu możesz zacząć montować halogeny


Montaż sztukaterii zewnętrznej EPS200

1. Profile fasadowe są elementami służącymi do efektownego wykończenia elewacji, otworów okiennych i drzwiowych. Oferowane przez nas wyroby wykonywane są ze styropianu o stopniu twardości EPS-200, z dodatkiem włókna szklanego, pokryte zaprawą klejową odporną na zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Struktura profili ułatwia precyzyjną obróbkę i dopasowanie podczas montażu przy użyciu prostych narzędzi. Profile fasadowe można stosować wyłącznie w charakterze dekoracyjnym, ponieważ nie mogą przenosić żadnych obciążeń konstrukcyjnych.

  1. Profile do chwili montażu należy przechowywać w pomieszczeniach suchych, na równym podłożu, w miejscach nienasłonecznionych.
  2. Montaż najlepiej wykonywać w temperaturze 5-30°C.
  3. Standardowa długość profili z naszej oferty wynosi 2m.

2. Montaż profili elewacyjnych:

  1. Przyklej listwę elewacyjną do przygotowanej powierzchni (uprzednio wyrównanej i oczyszczonej) na klej wysokoplastyczny do przyklejania styropianu;
  2. Klej rozłóż równomiernie na płaszczyźnie przylegania pacą zębatą w systemie podobnym do klejenia glazury lub gresu.
  3. Przyłóż profil do ściany i delikatnie dociskając przesuń profil w płaszczyźnie pionowej do rozłożenia kleju na całym obszarze klejenia oraz aby dopasować linię przyklejanych elementów.
  4. Zabezpiecz profil przed przesuwaniem się na wilgotnym kleju przez przybicie gwoździami do podłoża w miejscu łatwo dostępnym do zaszpachlowania (po związaniu kleju usuniesz gwoździe, a ubytki po nich uzupełnisz klejem szpachlowym). Profil o dużych gabarytach dodatkowo zabezpiecz stałym dyblowaniem za pomocą kołków szybkiego montażu lub do mocowania styropianu. Zewnętrzne krawędzie profili (styki dwóch łączonych ze sobą profili) podczas mocowania pozostają nie sklejone ok. 12 godzin i znajdują się w odstępie od siebie 4-5 mm.
  5. Po upływie 12 godzin wypełnij pozostawioną szczelinę zaprawą elastyczną stosowaną w systemach dociepleń do zlicowania się 2 elementów (nadmiar szpachli zbierz szpachelką lub wilgotnym pędzlem).
  6. Całość pozostaw do wyschnięcia na ok. 8-10 godzin.
  7. Łączenia profili szlifuj papierem ściernym o grubości ziarna 40-60, aż do uzyskania jednolitej powierzchni.
  8. Tak przygotowane profile na ścianie są gotowe do nanoszenia warstwy nawierzchniowej np. farby lub dowolnego tynku.
  9. Profile w długości i kącie przytnij piłą mechaniczną tarczową z zastosowaniem tarczy do kamienia lub ręczną piłą do betonu.

UWAGA: Niniejsza instrukcja jest jedynie poradnikiem. Producent nie ponosi odpowiedzialności oraz nie uwzględnia ewentualnych reklamacji za skutki wynikające z nieumiejętnego montażu i wykończenia profili fasadowych.


Z czego są robione gzymsy XPS?

Prowadzimy produkcję sztukaterii wewnętrznej wykonanej ze styroduru XPS. Gzymsy i listwy wewnętrzne XPS jakie produkujemy są wykonane ze styroduru XPS (polistyren ekstrudowany).

Jego główne zalety i różnice w stosunku do styropianu:

- łatwy w malowaniu, dodatkową zaletą jest kolor biały

- wyższa gęstość materiału w stosunku do styropianu, dzięki czemu jest dużo twardszy od styropianu

- jednolita struktura - nie posiada w sobie "kuleczek" takie jaki można zaobserwować przy styropianie, zatem brak możliwości kruszenia

- lekkość materiału - mimo tego, że gęstość jest wyższa od styropianu to dalej materiał jest lekki, dzięki czemu do montażu wystarczy tylko klej

- wilgocio i pleśnoodporny  - może być w związku z czym stosowany również w pomieszczeniach o dużej wilgotności

Polistyren ekstrudowany XPS charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, odpornością na działanie wilgoci oraz wysoką wytrzymałością. Dzięki zamkniętokomórkowej budowie wewnętrznej wykazuje on szereg unikalnych cech, bardzo przydatnych w budownictwie.

Please wait...